Bakım Yönetmeliği

Asansör Bakım Yönetmeliği ve Önemi

Yüksek yapılı binaların üst katlarına çıkma, yük taşırken zorlanma ve vakit sıkıntısı gibi olgular sonucu hayatımıza asansör kavramı girmiştir. Buhar gücüyle çalışan ilk asansörlerin aksine günümüzde elektrikle çalışan, çeşitli amaçlarla kullanılan asansörler mevcut. Genellikle şehirlerde bulunan yüksek binalardaki katlar arası ulaşımın kolay ve hızlı olması sebebiyle asansörlere ihtiyaç duyulmuştur. Özellikle yük taşıma amaçlı asansörler, güvenli ve sağlam olduğu sürece hayatımızı kolaylaştıran icatların başında geliyor. Gün içinde bu kadar sık kullandığımız asansörlerin güvenilir ve sağlam olması gereklidir. Bunun için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, insanların güvenliğini sağlamak amacıyla “Asansör Bakım Yönetmeliği” yayımlamıştır.

Asansör Bakım Yönetmeliği insan ve yük taşımada kullanılan asansörlerin, can ve mal güvenliğini tehdit etmemesini sağlamak, çevreyi korumak, asansör bakımlarını zamanında yapmak amacıyla yayımlanmıştır. Yönetmelik faal olarak kullanılan asansörleri kapsamaktadır. Yönetmelikte asansör yaptırıcısı, A tipi muayene kuruluşu, bina sorumlusu, periyodik muayene, ilgili idare gibi terimler açık bir şekilde tanımlanmıştır. Yönetmeliğe göre her asansörün bir kimlik numarası olmalıdır. Asansör kabininin bakımı, bina sorumlusu ile asansör yetkili servisi ile yapılır. Bina sorumlusu, asansörün güvenli şekilde çalışmasını sağlamak için ayda bir bakımını, yılda bir ise periyodik kontrolünü yaptırmak zorundadır. Asansör Bakım Yönetmeliği, sahip olduğunuz asansörü güvenli şekilde kullanabilmeniz ve oluşabilecek kazaların önüne geçmeniz hususunda önemli ve gereklidir. Bu yönetmeliğe göre A tipi muayene kuruluşları periyodik kontroller sonrası asansörünüz için etiketler vermektedir. Bu etiketler yeşil, mavi, sarı ve  kırmızı olmak üzere 4 tanedir. Yeşil etiket güvenli ve risksiz asansörleri, mavi etiket hafif riskli fakat hala kullanılabilir durumda olan asansörleri, sarı etiket kabul edilebilir risk seviyesinde asansörleri ve kırmızı etiket ise yüksek riskli asansörleri ifade eder. Bu sebeple bu etiketlerin anlamlarını bilmeli ve asansör kullanırken asansör kabini içindeki etiketlere göre tercihte bulunmalısınız.

Kullanılan tüm elektronik cihazlarda olduğu gibi asansörlerin de belirli bir ömürleri vardır. Bu süreçte amacına yönelik uzun ömürlü kullanım için bakımlarının yapılması, düzenli aralıklarla kontrollerinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Asansör Bakım Yönetmeliği, özellikle yüksek yapılı binalarda bulunan asansörlerde gerçekleşebilecek çeşitli kazaların yaşanmasının önüne geçilmesi yönünden büyük önem teşkil eder. Bu sebeple binalarınızda bulunan asansörlerin bakımını Asansör Bakım Yönetmeliği’ne göre gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

"Fimak Asansör Tamiri ve Hizmetleri | 0532 287 68 94"

+