Kırmızı Etiket

Asansörlerde Kırmızı Etiket Nedir?

Apartman, hastane, iş yerleri, alışveriş merkezleri, okul gibi yüksek yapılı mekanlarda ne kadar fazla kişi tarafından asansör kullanıldığını hiç düşündünüz mü?  Peki ya bu kadar sık kullanılan asansörler ne karar güven teşkil ediyor? Bu sorulara cevap vermek ilk etapta kolay olmayacaktır. Her gün farklı alanlarda kullandığımız asansörler hakkında, gerekli bilgiye sahip olmalıyız. Örneğin, ülkemizde asansörünü sadece bozulduğu zaman kontrol ettirmesi gerektiğini düşünen insanlar çoğunlukta. Bu  tamamen yanlış bir düşünce. Asansörlerin belli aralıklarla bakıma ve kontrol edilmesine ihtiyaç vardır. Günümüzde “Asansör İşletme Bakım ve Periyodik Kontrol Yönetmeliği” hükümlerine göre kullandığınız asansörlerin bakımının, düzenli aralıklarla yapılması ve bu kontroller sonucu asansörünüzün durumunun raporlanması gerekmektedir. Raporlar sonucunda asansörlere farklı renklerde etiketler verilir. Bunlardan en çok dikkat edilmesi gerekeni ise kırmızı etiketlerdir.

Asansörlerde bulunan etiketlerin anlamlarını bilmek can güvenliğiniz açısından önemli ve gereklidir. Bu hususta bir asansörü kullanmanız gerektiğinde ilk bakacağınız yer sahip olduğu etiketler olmalıdır. Asansör bakımları, uzman mühendisler tarafından yıllık olarak yapılır ve asansörün durumuna göre etiketlendirme işlemleri yapılır. Uzman mühendislerin kontrolü sonucu tarafınıza ulaştırılan kırmızı etiketler asansörünüzün yeterli güvenlik düzeyinde olmadığının göstergesidir. Kırmızı etikete sahip asansörler, yüksek risk içeren asansörlerdendir ve bu asansörlerin en kısa sürede güvenli hale getirilmesi gerekmektedir. Bu etiketler, üzerinde asansörün kullanımının tehlikeli olduğu ibaresi yer alan ve kontrol edilen asansörün güvensiz bulunduğu durumlarda verilen etiketlerdir. Bununla beraber etiket üzerinde asansör kimlik numarası, periyodik kontrol tarihi, asansörü düzeltmek için tahsis edilen süre ve etiketi veren kurumun bilgileri de bu etiketlerde bulunmaktadır. Asansör periyodik kontrolünü yaptırdıktan sonra, inceleme sonucunda asansörünüze kırmızı etiket verilmişse belirlenen süre içerisinde bu asansörü güvenli hale getirmek mecburiyetindesiniz.

Kırmızı etiketli asansörler belirlenen süre içerisinde can güvenliği açısından güvenli hale getirilmezse bu asansörler mühürlenir ve asansörün kullanılması engellenir. Asansörünüz uzman mühendisler tarafından kontrol edilip gerekli testlere tabi tutulduktan sonra, kırmızı etiket aldıysa ve bu konuda ne yapacağınızı  tam olarak bilmiyorsanız, devreye bu işten anlayan uzmanlar girmelidir. Bu gibi durumlarda endişelenmeyin. Biz ihtiyacınız olduğunda 7/24 hizmetimizle yanınızdayız.

"Fimak Asansör Tamiri ve Hizmetleri | 0532 287 68 94"

+