Yeşil Etiket

ASANSÖRLERDE YEŞİL ETİKET NEDİR?

İlgili bakanlık tarafından yayınlanan Asansör İşletme ve Periyodik Kontrol genelgesine göre, mevcut bulunan yük taşıyan ve / veya insan taşıyan asansörlerin günümüz koşullarının uygunluğunun yaptırılması amacıyla uzman kontrol mühendislerin yaptığı senelik periyodik kontrollerin asansörlerin durumlarının tespit edilmesinden sonra asansörlere iliştirilen etiketlere asansör etiketleri denilmektedir. Asansörün kabini içerisinde görünür bir yere konulması gereken asansör etiketleri, renklerine göre sınıflandırılmaktadır.  Bu asansör etiketleri ise uluslar arası düzeyde kabul görmüş renklerden ve anlamlardan oluşmaktadır. Yeşil, mavi, sarı ve kırmızı renklerde bulunan bu etiketlerin her biri farklı anlamlara gelmektedir ve asansörün uygunluğunu belirtmektedir.

Asansörlerde bulunan yeşil etiket, denetimi yapılmış olan asansörün kullanımı açısından herhangi bir risk faktörü olmadığı ve kullanımının hem can hem de mal açısından güvenli olduğu anlamına gelmektedir. Mavi, sarı ve kırmızı etiketlerde kademeli olarak denetimi yapılan asansörlerin kullanımının riskli olduğunu belirtse de, asılmış olan yeşil etiket bulunan asansörde bu risk faktörü hiçbir şekilde bulunmamaktadır.

Binalarda bulunan asansörlerin senelik denetimleri ise bağımsız A tipi periyodik muayene yapan firmalar tarafından yapılmaktadır. Bu denetimler sırasında asansörün bakım işlemlerini yapan firmanın da hazır bulunması zorunludur. Asansör yeşil etiket sahibi değil ise, asansörün riskli olarak anılmasına sebep olan aksaklıkların ortadan kaldırılması bina yöneticisinin ve / veya işletme yetkililerinin sorumluluğundadır. Diğer renkte bulunan asansör etiketlerine göre bu aksaklıkların ortadan kaldırılma süreleri ise değişmektedir. Mesela sarı etikete sahip bir asansörün sorunları 60 gün içersinde ortadan kaldırılıp periyodik kontrolünün yapılması gerekmekteyken, bu durum kırmızı etikete sahip olan bir asansörde ise 30 gün gibi kısa bir sürede yapılması gerekmektedir. Çünkü kırmızı etikete sahip olan bir asansör yeşil etiket sahibi bir asansörün tam karşıtıdır.

Yeşil etikete sahip asansörün hiçbir şekilde can veya mal güvenliğini riske atacak bir durum yokken, kırmızı etiketin sahip olduğu asansör ise ağır can ve mal güvenliğini riske atacak aksaklıklar bulunmaktadır. Sarı ve mavi etiket ise yeşil ve kırmızı etiketin arasında, orta derecede risk faktörü bulunan asansörlere verilen etiketlerdir. Sonuç olarak, yeşil etikete sahip asansörlerin kullanımında hiçbir şekilde can veya mal güvenliğini riske atacak bir durum bulunmamaktadır.

"Fimak Asansör Tamiri ve Hizmetleri | 0532 287 68 94"

+